ELECTRO POINT Insan Kaynakları

ELECTRO POINT olarak müsteri memnuniyetinin ve ticari kazancin temelinde hizmet kalitesinin oldugunun bilincindeyiz. Kurumlarin basarisinin, müsterilerinin ihtiyaçlarini anlayan ve kaliteli hizmet veren personelin istihdam edilmesi ve çalisanlarini bu dogrultuda çesitli egitimlerle desteklemeleri ile dogrudan iliskili olduguna inaniyoruz. ELECTRO POINT’ i bugünkü basarisina ulastiran en önemli faktörlerden biri de kurum kültürünü ve kurumsal degerleri benimsemis, ürün ve hizmetleri konusunda bilgi ve deneyim sahibi, müsterilerimizi yakindan taniyan ve ihtiyaçlarina cevap veren, alanlarinda ihtisaslasmis uzman kadrosudur. Her bir çalisanimizi yetenek olarak görür, bireysel gelisim olanaklari hazirlayarak potansiyellerini ortaya çikaracaklari ve gelistirecekleri katilimci bir is ortami olustururuz. Kurulus hedeflerimizin gerçeklesmesinde basarinin belirleyicisi olan çalisanlarimizla birlikte ailelerimizi de organizasyonun ayrilmaz bir parçasi olarak görürüz.
Performansinizin ödüllendirildigi, bilgi ve tecrübelerinizle fark yaratabileceginize inandiginiz bir yapida çalismak istiyorsaniz, biz sizi tanimak istiyoruz. Her zaman bir adim önde olmanin farkini bizimle yasayin.

 

Insan Kaynaklari Politikamiz

ELECTRO POINT çalisanlarinin görevlerini en iyi sekilde yerine getirebilmesi amaciyla hazirlanan insan kaynaklari politikalari, asagida özetlenen ilkelere dayanmaktadir:


• Tüm personelin yöneticileriyle birlikte çalisma isteklerini gelistirici bir is ortami meydana getirmek ve toplumsal iliskilerinin gelistirilmesine çaba göstermek,
• Personelin kisiligine önem vermek ve saygi duymak, maddi ve manevi haklarini korumak ve gelistirmek,
• Açik iletisim ortami saglamak,
• Verimli çalisma ortami ve kosullarini saglamak,
• Tüm çalisanlarimizin bireysel degil, takim ruhu içinde çalismalarinin saglanmasi,
• Görev ve sorumluluklara göre olusturulan adil ücret sistemini uygulamak,
• Kariyer planlamasina önem vermek.


Ise Alim Süreci

Sirketimiz strateji ve hedefleri dogrultusunda ise alim ihtiyaci dogdugunda, is tanimi ve isin gerektirdigi yetkinlikler dikkate alinarak iç ve dis kaynaklar degerlendirilir. Seçme ve yerlestirmede temel ilkemiz hiçbir ayirim yapmadan ve ayricalik tanimadan isin gerektirdigi yetkinliklere sahip kisilere esit firsat vermek ve ilerleme olanagi saglamaktir. Kisilerin isin teknik gereksinimlerine uygun özellikler tasimasinin yani sira çok yönlü, ögrenmeye ve yeniliklere açik, analitik düsünebilen, insan iliskilerinde basarili ve öncelik sahibi olmalari dikkate alinir. Sirketimizde, Call Center ( Ürün Sorumlusu ), Showroom Satis ( Ürün Müdürü, Ürün Müdür Yardimcisi ), Web, Yazilim, Reklam, I.K., Müsteri Hizmetleri, Muhasebe, Teknik Servis, Stok-Sevkiyat departmanlarimiz için personel istihdam edilmektedir. Aranan pozisyonlarla ilgili detayli bilgiler, web sitemiz, internet ise alim siteleri ve gazete ilanlarinda yer almaktadir. Basvurunuzun Insan Kaynaklari Departmani’na ulasmasi ile birlikte
Seçme/yerlestirme sürecimize adim atmis olacaksiniz. Basvurunuz incelenecek ve mevcut bos pozisyonlar çerçevesinde degerlendirilecektir. Eger basvurunuz, pozisyonun gerektirdigi yeterliliklerle örtüsüyorsa, görüsmeye davet edilirsiniz. Gönderdiginiz özgeçmis bilgileri, basvuru veri tabaninda bir yil boyunca saklanip degerlendirmeye açik tutulur.
Pozisyonun özelliklerine göre Insan Kaynaklari Departmani, adaylari “ yetkinlik bazli degerlendirme ” süreçlerine dahil eder. Bu asamada mülakatlarin yani sira kisilik testi, mesleki bilgi ve deneyimin ölçülmesi için çesitli testler uygulanmaktadir. Tüm degerlendirmelerde olumlu bulunan adaylara is teklif edilir ve ise alma prosedürleri gerçeklestirilir. Görüsmeler sonucunda yerlestirilemeyen adaylar, baska pozisyonlarda degerlendirilmek üzere basvuru veritabaninda saklanir ve adaylara geri bilgi verilir. Firmamiza yapacaginiz is basvurulari, gizlilik esasindan hareketle sadece ELECTRO POINT Insan Kaynaklari tarafindan görüntülenir ve degerlendirilir.


Kariyer Imkanlari

ELECTRO POINT olarak kariyer planlamasinda herkese esit ölçüde olanaklar saglayarak çalisanlarin mesleki, kisisel ve sosyal gelisimleri desteklenmektedir. Sirketin hedeflerine ulasabilmesi, basarisinin sürekliligini saglayabilmesi ve çalisanlarinin memnuniyetini artirabilmesi için sürekli ve yaygin bir egitim ve gelistirme programi uygulanmaktadir.


Egitim programlari;
• Oryantasyon ve is basi egitimleri; kurumsal adaptasyonun saglanmasi..
• Fonksiyonel egitimler; çalisanlarin is ile ilgili bilgi ve becerilerini gelistirmelerine, teknik yeterliliklerini artirmalarina..
• Yöneticilik egitimleri; yönetim becerilerinin gelistirilmesine ve gelecegin yöneticilerini yetistirmeye..
• Bireysel gelisim egitimleri; bireysel becerilerinin gelistirilmesine yöneliktir..

Çalisanlarin alacaklari egitimler sirketin ihtiyaçlarina, çalisanlarin performans degerlendirme sonuçlarina ve kariyer planlarina bagli olarak yillik bazda planlanir ve gerçeklestirilir.
Çalisanlarimizin; gerek kendilerine, gerekse yaptiklari ise deger katan bireyler olmalari için tüm imkânlari saglamayi hedefliyoruz. Bu hedef dogrultusunda çalisanlarin bilgi ve becerilerini tanimalarina yardimci olmayi, gelisme ihtiyaçlarini birlikte belirlemeyi ve uygun egitim, gelistirme programlari ile bu ihtiyaçlarin karsilanmasina olanak tanimayi amaçliyoruz.

 

Performans Yönetimi
Performans Yönetim Sistemi’nin, sirketin insan kaynagi hakkinda yönetime bilgi veren, çalisanlarin kurum ile bütünlesmesini saglayan ve kurumu hedeflerine ulastiran bir yönetme araci oldugunu düsünüyoruz. Çalisanlarimiz, yöneticileri ile birlikte yil içinde gerçeklestirecekleri is ve gelisim hedeflerini belirlerler. Yilsonunda da, yetkinliklerini ve yil içindeki performanslarini yine yöneticileriyle birlikte degerlendirme imkânina sahip olurlar.
Performans Kriterlerimiz; mesai disiplini, çalisanlarla uyum, ürün yönetimi, müsteri görüsme kalitesi, piyasa takibi v.b.

 

Kariyer Yönetimi
Kariyer yönetim sistemi kapsaminda öncelikli ilkemiz, bos kadrolara sirket içinden terfi yöntemiyle çalisanlarimizin atanmasidir. Bu amaca yönelik kapsamli bir “ Liderlik Gelistirme Programi ” uygulanmaktadir. Bu programla, ELECTRO POINT sektörde konumunu daha ileri noktalara tasimak amaciyla sirket kültürü ve degerlerine uygun ilk, orta ve üst kademe yöneticiler yetistirmektir. Bu program, organizasyonlarda etkin liderligin ve yüksek performansin sürekliligini saglayacak pozisyonlar için çesitli adaylarin gelistirilmesini sistematik olarak ele alma sürecidir. Bu süreçte, insan kaynagi gereksiniminin rastlantilara birakilmadan en iyi sekilde planlanmasi, gelistirilmesi ve degerlendirilmesi de saglanmaktadir. Bu program kapsaminda çalisanlar için bireysel gelisim ve egitim programlari olusturulmustur. Ayrica, sirketimizdeki pozisyonlarin kariyer yollari ile çalisanlarimizin yatay ve dikey kariyer olanaklari belirlenmistir. Çalisanlarimizin gelisim planlari ve sirket yedekleme plani; kariyer yollari ve çalisanlarin yetkinlikleri dikkate alinarak hazirlanmaktadir. Dogru degerlendirmeler üzerine yapilandirilmis kariyer yönetim sistemi, belirledigimiz hedeflere ulasma konusunda önemli bir rol oynamaktadir.

 

ÜCRETLENDIRME SISTEMI
Basarili olmak için, çalisanlarimizin kendilerine deger verildigini hissetmeleri gerektigini ve motive edilmelerinin önemli olduguna inaniyoruz. Sirketimize yeni alinacak personelin ücretleri günün sartlarina göre ve sektör ücretleri dikkate alinarak belirlenmektedir. Net ücret bazinda ödeme yapilmaktadir.

 

ÜCRET DISI DIGER OLANAKLAR
Sirketimiz çalisanlari  ögle yemegi, shiftine göre aksam yemegi, egitim olanaklari gibi sosyal ihtiyaçlarini karsilamaya yönelik sosyal haklardan da yararlanirlar. Çalisanlarimizin ögle yemekleri sirketimizce karsilanir. Is kanunlari kapsaminda yillik izin kullandirilir. Ayrica hastalik, evlilik, ölüm, dogum izni gibi izin haklari da geçerlidir. ELECTRO POINT ’te çalisanlarin günlük ve haftalik çalisma saatleri ile dinlenme süre ve saatleri, yasalarda ve özel hizmet sözlesmelerindeki süreleri asmayacak biçimde, isin gereklerine ve yerel kosullara göre saptanir. Uygulamada olan mesai saatlerimiz 09:30 – 23:00 saatleri arasindadir. Tüm çalisanlarimiz firmamiz ürün ve hizmetlerinden çesitli avantajlarla yararlanirlar.

 

ETIK ILKELERIMIZ

Çikar Çatismalari : Yöneticiler, çalisanlar ve ortaklar, bilmeleri gereken veya bildikleri mevcut veya olasi çikar çatismalari yaratan durumlardan kaçinmali ve bunlari, hemen sirkete bildirmelidir.
Bilginin Korunmasi : Yöneticiler, çalisanlar ve ortaklar, ELECTRO POINT’ in özel bilgilerini korumak zorundadirlar.

Hediye ve Ikram Kabulü : Yöneticiler, çalisanlar ve ortaklar, is dünyasinda kabul edilebilir standartlarda hediye kabul edebilir. Müsterilerimize hediye, ikram, eglence ya da baska seyler verebilir. Nakit ya da benzeri hediyelere izin verilmez.

Rekabetçi Istihbarat Toplama : Rekabet hakkinda istihbarat, anti tröst ve rekabet kanunlarina ve sirket degerlerine uygun sekilde toplanacaktir. Rakiplerimizle dogrudan rekabetçi istihbarat alisverisi yasaktir.

Hirsizlik ve Kaybi Önleme : Yöneticiler, çalisanlar ve ortaklar, ELECTRO POINT’ in mal varligini hirsizlik ve kayba karsi korumali ve her türlü hirsizlik, kayip ve bunlarin olma olasiligini zamanli olarak amirlerine, güvenlik bölümüne ya da insan kaynaklari bölümüne bildirmelidirler.

 

Başlıksız Belge